Освежено 17:31:07
Петок, 18 Април 2014
Вести денес: 80

Македонски спорт

ep-kendo-160

Македонската кендо-иаидо федерација ја доби организацијата на ЕП во овој спорт во 2016-та година.

mladi sport160

Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС),  Марјан Спасески денес оствари средба со претседателот на Светската шаховска федерација (ФИДЕ), Кирсан Иљумжинов.

idze-160

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе извојува сензационална победа на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки. Тој на патеката во француското гратче Сент Жан ду Га ...

ilioski-160

Македонскиот мотокросист Христијан Илиоски во класата МХ1 го освои второто место на Источно Европскиот шампионат кој се одржа во Турција.

atanas-160

Најдобриот македонски кајакар Атанас Николовски е победник на 46.от Илинденски кајак слалом – ИКАС одржан викендов на Матка крај Скопје.

jotovski-160

Македонските тенисери Лина Ѓорческа и Томислав Јотовски денеска ги победија своите ривали и се пласираа во четвртфиналната фаза на турнирите во Турција и Египет.

1600atanas

Вкупно 95 натпреварувачи од 10 земји ќе земат учество на 46-от Илинденски кајак слалом ИКАС кој традиционално се одржува на Матка. Европскиот првак Мариниќ Матија од Хрватска и вице-европскиот првак Сраб ...

16082558bd755d4bf64f8b1324b

Спортистите, авантуристите и љубителите на адреналин, веќе нема да има потреба да одат на рафтинг на Тара. Оваа година за прв пат во Македонија ќе биде промовирана рафтинг дисциплина.

gorceska-160

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа на стартот од фјучрс тунирот во Анталија да направи подвиг со победата над третата носителка на турнирот Маја Кацитадзе од Русија.

mvramsssss-160

Елиминацијата на допингот во спортот е многу важно прашање ако се земе предвид дека младите се иднината на секоја земја, а спортот како важен сегмент во градењето здрави личности и спортисти кои пре ...

vlado-janevski-300x250
asseco-see-300x250
caffetin-menstrual-300x250-mk

Избор на уредникот

Започна изградбата германската фабрика „Marquardt GmbH” во Велес

News image

Денес започнаа градежните работи за изградба на фабриката на германската компанија „Ma...

ФОТО: Новиот парк за деца со посебни потреби во Ѓорче, вистинска среќа за малиот Јане

News image

Петгодишниот Јане Велковски сега има место каде да се лула и да игра кошарка иако е во...

Филип- Македонецот со челична волја чиј сон се исполнува

News image

Филип Михајловски ги сплоти хуманите луѓе во Македонија. Со право ќе го наречеме херој...

  • 24 часа
  • 7 дена
  • 30 дена